הכירו את הסיפור מאחורי הקמתה של עמותת אחינועם בראשות איל, משה ורפי אדרעי שפועלת רבות למען קידום החברה בישראל

עמותת אחינועם היא עמותה חברתית ללא מטרות רווח אשר הוקמה בשנת 2008, ומאז מצליחה להוביל ליצירה של שינוי משמעותי בחברה הישראלית. הסיבה לכך נובעת כתוצאה ממסירות יוצאת דופן לעשייה חברתית מצד המייסדים של העמותה, לצד סיפור גבורה מרגש של חייל צעיר שנפל בקרב בגיל 24 בלבד, והשאיר  חותם עצום גם לאחר מותו. כיצד סיפור הגבורה השפיע על הקמתה של עמותה ייחודית כמו עמותת אחינועם? להלן הפרטים.

רפי אדרעי ז"ל – לוחם אמיץ שראה בעשייה חברתית כחלק בלתי נפרד

משפחת אדרעי היא משפחה בת עשר דורות מצפת. רפי אדרעי ז"ל נולד וגדל בעיר וראה בה כחלק בלתי נפרד מנוף ילדותו, ובהתאם לכך החל עוד בגילאים צעירים לקחת חלק בפעילות התנדבותית, כמו למשל השתלבות במסגרת של תנועת הנוער העובד והלומד בתור מדריך. כמי שראה בהדרכה כחלק בלתי נפרד מחייו, הוא לקח חלק בשורה של פעילויות חברתיות ואפילו הפך לראש המדריכים בעיר הולדתו, כאשר סיפור גבורתו הגיע לידי ביטוי במספר אירועים כאשר המרכזי שבהם היה בזמן שעלה תחת אש  חיה על גג של מלון בעיר צפת, ותלה את דגל ישראל. עת גיוסו לצה"ל לקח אדרעי חלק פעיל במלחמת יום העצמאות, בייחוד לאור העובדה כי נחשב למומחה לסליקה של נשק. ב-1948 הוא נפל בקרב בסמוך למשלטי חולצה, כתוצאה מרסיס של קליע

מאז מותו ועד היום פועלים בני משפחתו למען ההנצחה שלו, וזאת על ידי קידום של הקמת ביד יד לבנים בעיר צפת לצד פעילות חברתית אותה ממשיכים בני משפחתו, באמצעות הקמתה של עמותת אחינועם. עמותה זו נוסדה על ידי הדור הממשיך – איל אדרעי, משה אדרעי כן רפי אדרעי הקרוי על שם דודו. פעילות זו הפכה לחלק ממשימת החיים של בני המשפחה, ועדות לכך ניתן למצוא בשורה של פרויקטים מהפכניים אותם הם מקדמים באופן אישי.

 

 

לא משאירים אף תלמיד מחוץ לכיתה – חלוקה של מחשבים בזמן מגפת הקורונה

עם פרוץ מגפת הקורונה קיבלו בעמותה מאות פניות ממשפחות שנאלצו למצוא פתרונות, בעקבות המעבר ללמידה מרחוק. רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי וכן משה אדרעי החליטו להרים את הכפפה, ולגייס ביחד עם מתנדבים מחשבים חדשים או מחודשים. הפרויקט הזה הצליח ועדות לכך ניתן למצוא במספרים – מעל ל-25,000 מחשבים נאספו מהציבור, ולאור ההצלחה הוחלט להמשיך את הפרויקט גם לאחר סיום המגפה. תוכנית נוספת של העמותה מתמקדת בסיוע לבני נוער בסיכון, וזאת על ידי תוכנית קידום אישית. תוכנית זו היא תוכנית ארוכת טווח המתמקדת במימוש הפוטנציאל, החל מגיל 16 בגיל התיכון ועד השתלבות בשוק התעסוקה.

תוכנית קידום לקידום בני נוער מהעדה האתיופית

תוכנית נוספת שזוכה להערכה רבה וכן לגיבוי מלא מצד הרשויות היא תוכנית ליווי אישית המיועדת בעבור בני נוער בני העדה האתיופית. במסגרת התוכנית הזו מחזקים את היכולת המנטלית, פיזית וכן הגברת המוטיבציה, כל זאת מתוך מטרה להוביל להגדלת הסיכויים להשתלבות בתפקידים בכירים בסיירות כמו גם בתפקידי קצונה. מעל ל-95% מהבוגרים הצליחו להגשים את החלום, כפי שניתן לראות גם בתגובות האוהדות אותם קיבלו בעמותה.

לסיכום

עמותת אחינועם נוסדה כחלק מחובה מוסרית וערכית, אך לא פחות מכך בעקבות סיפורו מעורר ההשראה של רפי אדרעי ז"ל. באתר הרשמי של העמותה ניתן לקרוא מידע נוסף אודות הפעילות של העמותה שזוכה להערכה רבה גם בקרב גורמי החינוך והרווחה הרואים בפעילות כחלק משמעותי וחשוב מאוד מקידום החברה הישראלית.

נגישות