כדאי לבדוק: הגיע הזמן ללמוד הכול על החזרי מס לעצמאים

עצמאים אומנם עובדים לצד רואה חשבון, אך עדיין הם האחראיים הבלעדיים. עצמאים אחראים להתנהל בצורה מוסדרת מול לקוחות וספקים, מול מס הכנסה וביטוח לאומי, מול מע"מ ועובדים. מכאן שאין ספק שלהיות עצמאי כרוך בשלל משימות ובמקביל מוטלת אחריות רבה. עם זאת, כאן אנו מזמינים אותכם לבצע בדיקה אחת נוספת. בדיקה חשובה שעשויה להיות שווה כמה אלפים. במה מדובר? בהיתכנות שמגיע לכם החזר מס. למה שיוחזרו לכם מיסים אתם תוהים, וכיצד יכול להיות שרואה החשבון שלכם יאפשר למצב שכזה לקרות? כל התשובות כאן בפנים!

מעבר לנסיבות אישיות

כידוע, החזרי מס עשויים להגיע ללא מעט אנשים – שכירים ועצמאים, ולו בשל מגוון שינויים בסטטוס האישי. כך למשל אם עברתם לפריפריה (ליישוב מזכה), אם משלמים מזונות, אם נולד לכם בשנה האחרונה ילד, אם עשיתם תואר, אם עשיתם מילואים, אם חולים בסוכרת, אם תרמתם לארגון מוכר, או אפילו אם רק השקעתם, ייתכן שמגיעים לכם החזרי מס. עם זאת, כאשר מתמקדים בקטגוריה של עצמאים, עשויים לצוץ מגוון סיבות נוספות. תוכלו לקרוא על הנושא בהרחבה כאן, אך מראש נחדד שגם אם יש לכם רואה חשבון שאתם סומכים עליו, עדיין טעויות יכולות לקרות. אם בשל חוסר תשומת לב, אם כי לא הצהרתם כנדרש, ואם כי לא ניצלתם את סך ההטבות שמגיעות לכם כעצמאים, ופה ניגש לפרט.

5 תרחישים מרכזיים שעשויים לזכות בהחזר מס

  1. מקדמות – כידוע, תשלומי מקדמות מבוססים על הערכה, ולכן מאוד ייתכן שלאורך השנה הרווחתם פחות מה שתחילה חשבתם, כך שיגיעו לכם החזרים בשל תשלומים עודפים.

 

  1. החזר מס שלילי – הייתה לכם שנה חלשה כעצמאים? טוב לדעת שלכל הפחות ייתכן שמגיע לכם מענק עבודה, החזר מס שלילי. מס זה תלוי במספר משתנים. כמובן שבהכנסה השנתית, אך גם בסטטוס שלכם כמשפחה, בהכנסה של בן/ת הזוג, בגיל שלכם וכדומה. בהחלט שווה לערוך בירור, במיוחד כשהוא בחינם.

 

  1. הוצאות מוכרות לצורכי מס – כל עוד אתם עוסק מורשה, מדובר בהיבט משמעותי. מדובר בשלל הוצאות שניתן לקזז מהן תשלומי מס. כאן ניתן למצוא הגדרה מדויקת מטעם רשות המיסים, ועדיין ייתכן שתטעו – לא תחשיבו הוצאה כזו או אחרת, כך שבדיקה נוספת בסוף השנה תצביע על ההיתכנות ליהנות מהחזרי מס. כאן נחדד שהוצאות שיווקיות, הוצאות משפטיות, שלל הוצאות שוטפות (למשל אחזקת רכב) והוצאות שנחשבות כציוד משרדי, בהחלט עשויות להיכנס למשוואה. עוד ראוי לחדד שמבחינת הוצאות מסוימות מתאפשר לחשב רק אחוז מסוים לטובת קיזוז תשלומי מיסים. מסקנה? נדרשת הבנה מקיפה – ייתכן שמחכים ברקע החזרי מס.

 

  1. הפרשות פנסיה – הפקדות חודשיות לקרן הפנסיה גם כן מזכות בהחזר מס.

 

  1. נקודות זיכוי – בדומה לשכירים, גם עצמאים עשויים להיות זכאיים לנקודות זיכוי מול מס הכנסה. כך למשל אם מסיימים תואר, עושים מילואים, חולים בסוכרת וכדומה, אותן נקודות נכנסות למשוואה.

לסיכום

כפי שמתחיל להצטייר, החזרי מס לעצמאים עשויים להגיע בשלל נסיבות, גם אם התנהלתם בצורה מסודרת לאורך השנה. חושבים שגם לכם מחכים ברקע החזרי מס, או לכל הפחות חושבים ששווה לערוך בדיקה? ראשית נציין שניתן להיעזר במחשבוני בדיקה מקוונים. רוצים להתקדם? כל שצריך לעשות זה להיעזר בחברה מקצועית שעוסקת בתחום וכמובן למלא טופס 135 – טופס בקשה להחזר מס. תוהים אם לא יותר פשוט לשאול את רואה החשבון הפרטי שלכם? יש להבין שכל עוד לא משלמים על כך באופן פרטני, ככול הנראה שהוא לא ישקיע כנדרש, משמע עשוי לפספס מגוון תרחישים שמשחקים לטובתכם.

נגישות