המדריך המקוצר לעובד: זה הזמן לרכוש ביטוח סיעודי – ועכשיו!

אם עד לפני כמה שנים היה ברור שתמיד ניתן לעשות ביטוח סיעודי – אם לא היום אז בעוד 10 שנים, הרי שכיום הדברים פחות בטוחים. בסוף שנת 2019 מגוון חברות ביטוח הודיעו שהן יותר לא מוכרות ביטוח סיעודי פרטי. עם זה לא מספיק כדי לזעזע, הרי שגם סך חברות הביטוח קיבלו החלטה שהן מפסיקות למכור פוליסה שמציעה פיצוי לכל החיים. שלב קריטי זה מגיע בעקבות הבנה שחלחלה אט אט לאורך השנים. העובדה המשמחת שתוחלת החיים עולה, מובילה לכך שחברות הביטוח אינן בטוחות יותר לגבי הכדאיות הכלכלית מבחינת ביטוח סיעודי. עם זאת, ברור לכל שביטוח סיעודי חיוני, ועל כן יש לדעת כיצד בכול זאת ניתן לפעול, ובהקדם.

חושבים היום על העתיד הכלכלי

לא מבינים על מה כל הסערה? נתחיל מההתחלה! ביטוח סיעודי מעניק סיוע כלכלי משמעותי עבור אנשים שלא יכולים לבצע מגוון מטלות יומיומיות בסיסיות, כגון לאכול ולהתלבש לבד. הנתונים מראים שמגיל 75 25% מסך תושבי המדינה נמצאים כסיעודיים, ואילו מגיל 80 המספרים מזנקים – מדובר ב40%. בהיעדר ביטוח מתאים נופלים כנטל כלכלי ופיזי על המשפחה, נכנסים לחובות ובאופן כללי קשה לקיים אורח חיים מכבד. מכאן שאם לא רוצים להגיע למצב שבו נזקקים למכור את הדירה, לחתוך את הירושה, או לעבור לגור בבית של בן משפחה, יש לפעול כבר עתה – מוטב לעשות ביטוח סיעודי בהקדם, כל עוד ניתן למצוא חברות שמוכנות לבצע ביטוח סיעודי פרטי. עדיין מתלבטים? כפי שמציין אבנר הייזלר בגלובס, ביטוח סיעודי חשוב לעשות וצריך לקוות שלא לפדות.

הולכים על בטוח

חשוב להבין שמעבר לשיקולי גיל, מצב סיעודי יכול להיגרם בשל מגוון גורמים סביבתיים. כך למשל נכון הדבר בכול הנוגע לקבלת מכה בראש, תאונת עבודה וכדומה. עוד נתון שחשוב להטמיע, הוא שנכון להיום ככול שעושים ביטוח סיעודי בגיל יותר צעיר, כך זוכים לקבע תשלום חודשי נמוך לאורך כל החיים. באופן שכזה נמנעים ממצב בו המחיר כה יקר, עד שאינו משתלם. מכאן שאם קיבלתם החלטה לעשות ביטוח סיעודי, יש לעבור על מספר דגשים נוספים, וכמובן לפעול במהירות, טרם המדיניות תשתנה, ולא לטובתכם.

המדריך המקוצר לעובד: זה הזמן לרכוש ביטוח סיעודי - ועכשיו!

פרמיה קבועה או משתנה – מה עדיף?

מוטב להכיר שקיימים שני סוגי ביטוח. האחד מתמקד בפרמיה קבועה והשני בפרמיה משתנה. שנסביר? ובכן פרמיה קבועה צמודה למדד וכפי ששמה מרמז, נשמרת קבועה למשך כל החיים, כאשר בין היתר היא כוללת ערכי סילוק. המשמעות היא שגם אם מפסיקים לשלם, עדיין בעת הצורך יינתן אחוז פיצוי, וזאת בהתאם לתקופה שבה הפוליסה שולמה. מנגד, פוליסה משתנה גם משתנה בהתאם לקבוצת הגיל וגם לא מאפשרת ליהנות מערכי סילוק, כך שיש הרבה פחות גמישות מבחינת ההתנהלות. פה ראוי לציין שנכון להיום כבר לא נמכרות פנסיות משתנות, אך כן יש אנשים שעדיין מחזיקים בהן. אם זהו המצב, מוטב לשקול לבצע שינוי, טרם מגיעים לגיל 65 והמחיר מזנק בצורה משמעותית.

עומדים לרכוש פוליסה? כך תבצעו זאת נכון!

לאור כל זאת, אין שאלה שביטוח סיעודי חשוב ואף הכרחי. עם זאת, כאשר עומדים לבחור אחד, מוטב להתייעץ עם דמות שבקיאה בנושא, כאשר אחד מהדברים שיש לוודא, הוא מחיר הפרמיה בעוד כמה שנים, כאשר המחיר הראשוני כבר לא יהיה כ"כ נמוך. עוד טוב לדעת שלרוב ניתנת הנחה עבור בן/ת זוג (בין 5 ל 15 אחוזים), כך שאם עומדים לעשות ביטוח סיעודי, זהו בדיוק הזמן לדבר על כך גם עם בן/ת הזוג.

נגישות