נגישות לנכים: כל מה שבעל עסק צריך לדעת

בתור בעלי עסקים אתם בוודאי יודעים שלא כל הלקוחות והעובדים שלכם דומים האחד לשני. השוני בין אנשים שונים הוא משהו שיוצר עניין וגיוון. שוני בין אנשים גם יוצר אתגרים שונים כגון תקשורת עם מי שלא מדבר את השפה שלנו. במאמר הזה נדבר על התמודדות עם שוני אחר. אנשים נכים מציגים לעסקים אתגרים שונים בהנגשת העסק שלהם. בין אם אלו עובדים קבועים או לקוחות מזדמנים, חשוב להנגיש את המקום לכל אדם באשר הוא. ראשית כי אלו דרישות מפורשות של החוק הישראלי, שנית כי זה יכול להיות מאד מועיל לעסק אבל הכי חשוב – זהו הדבר הנכון לעשותו. במאמר הזה נבור על אמצעי הנגשה עיקריים אשר יהפכו את העסק שלכם למקום יותר מזמין, יותר מכבד ויותר מונגש.

הנגשת העסק לנכים – לא מסובך כמו שחשבתם

בכדי להנגיש את העסק שלכם כמו שצריך, יש מגוון של מוצרים שחשוב להכיר ולהתקין בעסק. לכל מוצר יש בעיה ספציפית שהוא בא לפתור. זה המקום לציין שלא כל הנכים כמובן לוקים באותה הנכות. יש אנשים רבים אשר מתקשים בראיה, אחרים צמודים לכסא גלגלים ואחרים לוקים בלקויות מוטוריות קלות יותר. לכל לקות כזאת יש מגוון מוצרים ופתרונות ייחודי, כאשר כמובן שחלק מהפתרונות יקלו את החיים למספר לקויות גם יחד. בואו נעבור בפירוט על הפתרונות עצמם:

הנגשת מדרגות

יש מגוון פתרונות לכך כאשר הנפוצים ביותר הן רמפות מיוחדות או מעליות אשר יכולות לשאת כיסא גלגלים במעלה המדרגות. אם אתם בונים מבנה חדש, הוא כמובן צריך לעמוד בדרישות ההנגשה ויש לו יתרון גדול.

הנגשה בשירותים

יש להקצות תא שירותים מונגש לנכים או לאנשים בעלי מוגבלויות. זה אומר אסלה בגובה מיוחד ואם צריך אז גם הגבהה. לצד האסלה יהיו ידיות אחיזה חזקות בהן ניתן לאחוז ולהעביר את הגוף מהכיסא לאסלה. הברזים בשירותים צריכים להיות גם כן בעלי ידיות ארוכות במיוחד בכדי לאפשר תפעול תוך כדי ישיבה על כיסא הגלגלים. נוסף על כך, מאד יעזור שמגבות הנייר או הבד בשירותים יגללו באופן אוטומטי ושהסבון יוצא עם הושטת היד. את השירותים צריך להתאים גם לכניסה ומעבר חופשי של כיסא גלגלים. זה אומר תא גדול יותר, דלתות רחבות ושמירה על חלל נקי מחפצים העלולים להפריע. יש לוודא שהמקום מונגש עבור נכים או בעלי מוגבלויות, כחלק מחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות.

נגישות לנכים: כל מה שבעל עסק צריך לדעת

הנגשה לעיוורים

כדי להנגיש את החללים השונים לעיוורים, יש להבין כיצד הם מתמצאים במרחב. הם ממששים ברגל או עם מקל את דרכם ויודעים לנווט לפי פס מוביל וגבשושיות אזהרה. הפס המוביל צריך להיות במקום פתוח וחופשי למעבר. אסור להציב עליו כסאות או כל ריהוט אחר. אותו פס יוביל בין החדרים והמשרדים השונים כאשר בכל צומת דרכים יש סימון מיוחד.

שילוט

חשוב לזכור שיש כאלו אשר מתקשים לראות אבל ראייתם עדיין מתפקדת. לכן, יש לשמור על שילוט אחיד וקריא בכל רחבי העסק. יש להשתמש בפונטים (גופנים) קריאים אשר יאפשרו התמצאות ואפילו מציאה קלה של יציאות החירום בזמן שריפה למשל.

חשוב לחשוב ולבצע את ההנגשות הדרושות כבר לפני תחילת הפעילות במשרדים. הנגשה היא תחום התמחות שלם ולכן מומלץ להיעזר גם בשירותיו של איש מקצוע אשר יוכל להתריע על הבעיות כבר בשלב התכנון הראשוני. זה יכול לחסוך לכם הרבה כסף וגם להבטיח שתמלאו על הוראות החוק ותגיעו למצב של עסק מונגש לבעלי מוגבלויות שונות.

 

נגישות